Łazienka dla seniora – o czym należy pamiętać ?
Łazienka dla osób starszych oraz z ograniczeniami ruchowymi powinna być przede wszystkim bezpieczna i funkcjonalna oraz umożliwić starszej osobie samodzielne z niej korzystanie.
Prysznic
Prysznic jest bardziej przyjaznym i wygodniejszym rozwiązaniem dla osób starszych niż wanna. Wszystkie urządzenia i udogodnienia powinny umożliwiać osobie starszej swobodną i samodzielną kąpiel. Najlepiej pod tym względem sprawdza się bezprogowe wejście pod prysznic, czyli albo prysznic bez brodzika, albo płaski, czyli bardzo niski brodzik wpuszczony w podłogę. Pierwsze rozwiązanie umożliwia również komfortowe korzystanie z prysznica osobom na wózku inwalidzkim. Dodatkowo każda powierzchnia powinna być antypoślizgowa tak, aby do minimum ograniczyć niebezpieczeństwo poślizgnięcia się.
Jeżeli osoba ma problemy ze staniem, pod prysznicem do ściany możemy zamontować siedzisko prysznicowe, składane i rozkładane w razie potrzeby.
Uchwyty
Strefa prysznica oraz okolice toalety powinny być również wyposażone w praktyczne uchwyty dla osób niepełnosprawnych, które na przykład będą pomocne przy wstawaniu. Ważne, aby wszystkie zamontowane rozwiązania rzeczywiście były wygodne i użyteczne. Uchwyty powinny być mocowane na odpowiedniej wysokości i w odległości dającej rzeczywiste wsparcie. Powinny również uwzględniać duże obciążenie, gdyż często osoby starsze opierają się na nich całym swoim ciałem. Można je przymocować do ściany lub podłogi.
Warto również pomyśleć o kabinie montowanej bez listwy progowej. Godne polecenia są kabiny polskiego producenta Radaway, które można montować bez listew progowych bezpośrednio na posadzce: kabiny Radaway
Miska WC
Toaleta powinna być umieszczona na takiej wysokości, aby można było na niej wygodnie usiąść i wygodnie z niej wstać. Mówi się, że powinna się znajdować na wysokości 45-50 cm., ale pamiętajmy, że powinna być każdorazowo dopasowana do potrzeb seniora. Jeżeli toaleta jest już zainstalowana niżej, można zamontować na sedesie specjalną nakładkę, która go podwyższy, a specjalne uchwyty pomogą we wstawaniu.
Umywalka
Dostęp do umywalki szczególnie dla osób na wózku inwalidzkim powinien być swobodny. Umywalka powinna być dość szeroka, z łatwym dostępem do baterii. Dobrze sprawdzą się baterie tzw. lekarskie (nie kurki) lub bezdotykowe, z ustawioną odpowiednio temperaturą strumienia.
Wanna
Jeżeli osoba starsza korzysta z wanny, również do niej możemy dokupić schodki, które pomogą w wejściu i wyjściu z wanny, siedzisko, na którym można sobie wygodnie usiąść, podpórki pod głowę i ramiona, a dookoła zamontować uchwyty ułatwiające wychodzenie.
Kolejnym udogodnieniem mogą być specjalne wanny z drzwiczkami znacząco ułatwiającymi wejście dla osób starszych. Wanny dla osób starszych można znaleźć w różnych rozmiarach na sklepie: wanny dla osób starczych Polimat.
Maty i chodniki na przyssawki
Do wanny, pod prysznic, na podłogę możemy położyć dywaniki antypoślizgowe na przyssawki. Chronią przed upadkiem i poślizgnięciem, ale oprócz tego zawsze należy zachować należytą ostrożność.
Wyposażenie łazienek dla osób starszych kupimy w sklepach internetowych, w sklepach specjalistycznych z wyposażeniem dla osób niepełnosprawnych, w salonach łazienkowych a także w hipermarketach budowlanych.