Jak usunąć kamień z armatury ?
Armatura łazienkowa, czyli wanna, umywalka, krany czy prysznice, z racji ciągłego zalewania wodą i to ciepłą, narażone są na osadzanie się na niej kamienia, który nie tylko brzydko wygląda, ale przyczynia się do niszczenia armatury i namnażania groźnych bakterii. Ponadto jest bardzo trudny do usunięcia. Podpowiadamy więc, jak pozbyć się kamienia z baterii czy prysznica.
Bateria - nie tylko na zewnątrz
Zanim zabierzemy się za czyszczenie baterii, musimy pamiętać, że nie wystarczy tylko wyczyścić ją na zewnątrz. Będzie ładniej wyglądała, ale co z tego, skoro woda nie będzie leciała, tak jak powinna? Strumień będzie nieregularny, a woda będzie rozchlapywać się na boki. Winowajcą jest kamień znajdujący się na perlatorze czyli siteczku, które jest zamontowane na końcu wylewki i odpowiada za odpowiednio napowietrzony strumień wody. Oczyszczenie perlatora wymaga jego demontażu i zamoczenia w szklance z płynem do mycia, sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym albo octem. Po kilkunastu minutach wystarczy wyjąć perlator i przepłukać w zimnej wodzie, po czym można zamontować go z powrotem w baterii.
Czyszczenie baterii termostatycznej
Baterie termostatyczne są trudniejsze do wyczyszczenia z kamienia niż tradycyjne. Regularnie należy dbać o stan ich głowic. Wymagają więcej pracy przy czyszczeniu, a czyścić je trzeba przynajmniej raz na kwartał. Baterię termostatyczną trzeba przed czyszczeniem zdemontować. Przy użyciu klucza nastawnego płaskiego wyjmujemy głowicę, rozkręcamy i płuczemy w wodzie z octem. Następnie po usunięciu kamienia płuczemy pod bieżącą wodą i nakładamy smar silikonowy. Po wszystkim montujemy z powrotem.
Czyszczenie prysznica
Zarówno sam natrysk, jak i cała kabina prysznicowa wymaga czyszczenia z kamienia. W natrysku, zwłaszcza dłużej nieużywanym zatykają się otwory, przez które leci woda. Później nie leci ona w odpowiedni sposób. Aby wyczyścić prysznic, wystarczy użyć płynu do mycia albo sporządzić mieszankę wody z octem, sokiem z cytryny, sodą lub kwaskiem cytrynowym. Następnie za pomocą spryskiwacza mocno zwilżamy pokryte kamieniem powierzchnie. Po odczekaniu około 15 minut spłukujemy je wodą i możemy osuszyć miękką, chłonną szmatką. Rączkę (słuchawkę) prysznica owijamy szmatką namoczoną w wodzie z octem lub kwaskiem cytrynowym i czekamy od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a następnie opłukujemy wodą. Warto pamiętać, że istnieją słuchawki prysznicowe posiadające system łatwego czyszczenia z kamienia, czyli tak zwany Easyclean. Na ich powierzchni znajduje się nakładka z wypustkami, którą łatwo można zdjąć i opłukać z kamienia.
Usuwanie kamienia z ceramiki sanitarnej
Umywalka, wanna, toaleta czy bidet również nie są wolne od osadzania się kamienia. Do czyszczenia takiego osadu na płaskich powierzchniach można wykorzystać sposób z okładem, opisany wyżej w przypadku słuchawki prysznica. Po zastosowaniu okładu spłukujemy powierzchnię wodą i wycieramy. Do czyszczenia pionowych powierzchni możemy sporządzić pastę z sody oczyszczonej z odrobiną wody. Taką pastą smarujemy powierzchnie i czekamy przez jakiś czas. Potem zmywamy wodą, do której można dodać płyn do naczyń i spłukujemy.
Chemiczne płyny do usuwania kamienia
Producenci środków czystości prześcigają się w wymyślaniu kolejnych płynów, dzięki którym usuniemy kamień bez szorowania. Reklamy pokazują, jak wystarczy przetrzeć nawet bardzo brudną powierzchnię ściereczką z płynem, żeby wręcz lśniła. Znamy wszyscy takie płyny jak CIF czy CILIT Bang. Pamiętajmy jednak, że chemia nie jest obojętna zarówno dla czyszczonych powierzchni, jak i dla naszego zdrowia. Domowe sposoby są znacznie bezpieczniejsze i zdrowsze, a także mniej kosztowne. Chemiczne środki sporo bowiem kosztują. Butelka octu czy opakowanie sody oczyszczonej kosztuje zdecydowanie mniej niż płyn, a działanie ich jest takie samo. Warto przymknąć oko na nieprzyjemny zapach octu, gdyż szybko wietrzeje, a ocet pomaga także pozbyć się innych, jeszcze bardziej nieprzyjemnych zapachów.