Jak usunąć pleśnie i grzyby z łazienki?
Pleśń i grzyb są najmniej pożądanymi gośćmi w naszych łazienkach. Są nieestetyczne, trudne do usunięcia, a przede wszystkim mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Jak skutecznie pozbyć się niechcianego nalotu?
Przede wszystkim, pleśń i grzyb w łazience nie jest powodem do wstydu. To, że pojawiły się w naszej łazience, nie znaczy że nie dbamy w niej wystarczająco o czystość. Powodem powstawania pleśni i grzyba jest nadmierna wilgoć tworząca się w łazience, która nieumiejętnie odprowadzana prowadzi właśnie do rozwijania się nieprzyjemnego nalotu. Problem pojawia się częściej w małych łazienkach, gdzie wilgotność spowodowana kumulacją pary wodnej jest większa.
Pleśń gromadzi się głównie na fugach, silikonach oraz w zakamarkach, gdzie cyrkulacja powietrza jest ograniczona. Walka z grzybem nie należy do najłatwiejszych, ale istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z problemem.
Usuwanie zagrzybionych powierzchni
Najbardziej inwazyjna, ale zarazem najskuteczniejsza metoda, to wymiana zainfekowanych fug i sylikonów na nowe. Operacja, mimo że trudna, gdy przeprowadzona umiejętnie nie doprowadzi do zniszczenia płytek. Do tej czynności najlepiej nie zabierać się samodzielnie, ale jeśli czujemy się na siłach i w kompetencjach, by samemu przystąpić do zadania, najlepiej zasięgnąć porady eksperta co do wybranej metody. Gdy fugi i silikony zostaną usunięte, niezwykle istotne jest, by dokładnie oczyścić powierzchnie wokół. Najlepiej użyć do tego ostrej szczotki, a następnie zastosować preparat pleśniobójczy. Starajmy się do tej operacji nie używać wody ani rzadkich płynów by te nie wchłonęły się w odsłoniętą wylewkę. Przy wyborze nowych fug i silikonów ważne jest, by wybrać takie, które odporne są na działanie wilgoci i powstawanie grzybów. Wybierzmy więc fugi i silikony epoksydowe. Na koniec, nową nawierzchnię należy pokryć impregnatem, który ograniczy absorpcję wody, a także sprawi że fugi łatwiej będzie czyścić nie tylko z pleśni, ale także z osadu kamiennego i innych zabrudzeń.
Czyszczenie zagrzybionych powierzchni
Jeżeli nie chcemy usuwać fug, należy je porządnie wyczyścić. Dostępne na rynku preparaty doskonale się do tego sprawdzą, należy jednak pamiętać, że są to substancje silnie żrące. Czyszczenie wykonujmy w gumowych rękawiczkach, a na koniec dokładnie spłuczmy wyczyszczone powierzchnie i wywietrzmy pomieszczenie. Wielu z nas do czyszczenia woli używać naturalnych substancji. Mimo, że domowej roboty preparaty są nieco mniej skuteczne, warto rozważyć ich użycie gdy w domu mieszkają małe dzieci, alergicy lub gdy nie chcemy używać chemii przez wzgląd na dbałość o środowisko naturalne. Sprawdzonymi środkami będzie między innymi sok z cytryny, proszek do pieczenia, pasta wybielająca lub pasta zrobiona z octu i sody oczyszczonej. Niezależnie co użyjemy, wybrany specyfik należy nałożyć na zapleśniałe powierzchnie i pozostawić na nich na około 15-20 minut. Po tym czasie porządnie wyszorować twardą szczotką, a całość spłukać. Mimo, że substancje te są zdecydowanie bardziej zdrowe od ich chemicznych zamienników, mogą działać na nas drażniąco, dlatego nie zapomnijmy o użyciu rękawiczek. Tak samo jak w przypadku kładzenia nowych fug i silikonów, wyczyszczone powierzchnie, po dokładnym osuszeniu, należy pokryć impregnatem dla zachowania efektu.
Zapobieganie nawrotom
Usunięcie grzybów i pleśni nie wyeliminuje ich ponownego pojawienia się, jeśli nie usuniemy źródła ich powstawania. By nie dopuścić do nawrotu problemu, należy zadbać o zmniejszenie wilgotności w łazience. Sprawdźmy wydajność systemu wentylacyjnego i dbajmy o jego regularne przeglądy. Wspomagajmy sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniu, otwierając drzwi i tworząc przeciąg po każdej kąpieli. W osuszaniu pomieszczenia można się również wspomóc pochłaniaczem wilgoci.