Amatorzy długich kąpieli czyli relaks w łazience.
Kto z nas nie marzy o swoim prywatnym SPA w łazience? Miejscu, gdzie może się zrelaksować i zrzucić z siebie trudy całego dnia? Wiele osób kompletując wyposażenie łazienki zastanawia się, czy nie zdecydować się na kabiny masażowo – parowe czy panel prysznicowy. I jeśli mają możliwość ich zainstalowania i pieniądze na zakup, to zdecydowanie zalecamy temu marzeniu powiedzieć, głośne i zdecydowane – Tak.
Wanna z hydromasażem to właśnie takie mini SPA, które możemy mieć we własnym domu i tylko i wyłącznie do naszej dyspozycji. Wystarczy zasłona prysznicowa, chwila wolnego czasu i już możemy się relaksować przy dźwiękach bulgoczącej wody. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że wanna z hydromasażem czy prysznic, to jedynie fanaberia i sposób na spędzenie wolnego czasu. Oczywiście woda odpręża i uspokaja, a jeśli w trakcie kąpieli, skóra jest dodatkowo masowana, to efekt relaksu zostaję zwielokrotniony. Jednak wanna z funkcją masażu ma też właściwości lecznicze i jest polecana przy bardzo wielu schorzeniach oraz chorobach. Urządzenia tego typu wykorzystuje się powszechnie, jeśli chodzi o choroby układu krążenia. Strumienie wody puszczone na ciało, wyrównują bowiem ciśnienie krwi i wpływają bardzo pozytywnie na nasz układ krążeniowy. Masaż wpływa pozytywnie na nasz układ oddechowy. Wspomaga wentylację płuc i sprawia, że nasz oddech staję się głębszy. Jeśli kiedykolwiek zdarzą nam się kłopoty z zaparciami i wzdęciami, to wanna tego typu wspomaga perystaltykę jelit. Ostatecznie woda puszczana strumieniami zmniejsza napięcia mięśni, pomaga w niwelowaniu zakwasów, a także wycisza i regeneruje układ nerwowy i łagodzi ból. Woda pomaga też, jeżeli pojawią się kłopoty z bezsennością.
Niestety istnieje też grupa osób, które nie mogą korzystać z tej formy relaksu i odpoczynku. Chodzi tu zwłaszcza o osoby, które cierpią na schorzenia skóry, zmagają się z nadciśnieniem czy też mają na ciele otwarte rany. Zależy to w dużej mierze od tego, jaki rodzaj masażu został zainstalowany w wannie. Tych jest kilka rodzajów. Najpowszechniejszy z nich to masaż wodny. W wannie tego typu dysze są zwykle po bokach, a sam masaż polega na wtłaczaniu poprzez dysze strumieni wody pod ciśnieniem. Innym typem jest masaż powietrzny. W dnie wanny znajdują się dysze, gdzie z udziałem powietrza, tworzą się bąbelki masujące ciało. Możliwe jest też zainstalowanie instalacji wodno – powietrznej, która jest po prostu połączeniem tych dwóch systemów masażu. Niektóre droższe modele są też wyposażone w masaż ultradźwiękowy. Jest on jednak tylko uzupełnieniem masażu wodnego i wymaga zamontowania w wannie specjalnych dysz.