Wczytuję dane...

Jak zaplanować przestrzeń w małej łazience w bloku?

Jak zaplanować przestrzeń w małej łazience w bloku?

Niewielka łazienka w bloku uważana jest za swoiste przekleństwo. Jednak istnieje szereg sposobów, które pozwalają na zrobienie, nawet z najmniejszego pomieszczenia, atrakcyjnej i przyjemnej przestrzeni.

Przede wszystkim wyposażenie łazienki i cała aranżacja pomieszczenia musi być tak zaplanowana, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Musimy pamiętać, że w łazience spędzamy średnio dwie godziny dziennie. To wystarczający powód, aby zadbać o jej wygląd i rozkład.

Najprostszym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia jest lustro. Jeśli mamy miejsce, możemy je zastosować na przykład na ścianie między brodzikiem a toaletą. To znakomity trik powiększający optycznie przestrzeń małej łazienki. Możemy też wizualnie powiększyć łazienkę, stosując połyskliwe powierzchnie. Oczywiście swoje zrobią też jasne farby. Jeśli nasza łazienka jest naprawdę mała, to nie kombinujemy z kolorami, tylko malujemy wszystko białą farbą. Ciemne kolory tylko zmniejszą powierzchnie i dodatkowo sprawią, że będziemy się w łazience czuli klaustrofobicznie. Na suficie warto zamontować taśmy LED, które odpowiednio doświetlą łazienkę, a jednocześnie nie będą zajmować praktycznie miejsca.

Kiedy przygotowaliśmy już ściany, to może przystąpić do ustawiania urządzeń. Mała umywalka, kabina prysznicowa, bidet, to wszystko musi zostać ustawione w taki sposób, aby zachować przestrzenie funkcjonalne, tak, aby wszystkie czynności móc wykonywać swobodnie. Zrezygnujmy też z wanny. Choć pokusa wieczornej kąpieli w pianie może wydawać się nie do odparcia, to w małej łazience wanna jest po prostu niefunkcjonalna. Zabraknie nam miejsca na tak dużą wannę, żeby radość z kąpieli była prawdziwa, a zakupiona jedynie zajmie większość miejsca w łazience.
mala lazienka

Musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie, ile osób będzie korzystało z łazienki i jakie są ich potrzeby. Jeżeli dostosujemy wyposażenie do potrzeb wszystkich domowników, mamy gwarancję, że przestrzeń w łazience będzie funkcjonalna. W trakcie planowania musimy też uwzględnić meble łazienkowe. Skupmy się jednak na tych najmniejszych, które są możliwe do zainstalowania na przykład pod umywalką. Stawianie dużych, pojemnych szaf mija się z celem, a wszystkie ręczniki czy koce, możemy przecież umieścić w innych pomieszczeniach domu. Przystępując do ustawiania sprzętów, pamiętajmy o kilku zasadach. Brodzik oraz pralka nie powinny znajdować się na wejściu, ale w głębi łazienki. Jeśli na wprost wejścia mamy pralkę lub brodzik, łazienka wydaje się mniejsza i bardziej zagracona. Wchodzenie na przestrzeń poprawia odbiór pomieszczenia. Pamiętajmy, że o tym, jak odbierana jest łazienka, decyduje w dużej mierze jej wykończenie. To właśnie użyte materiały, ich kolor, faktura i wzornictwo decydują o klimacie pomieszczenia, a co za tym idzie o naszym komforcie. Musimy także pamiętać o tym, że decydując się na określony wystrój wnętrza, na ogół będziemy na niego zdani długie lata. O ile kolor możemy w każdej chwili przemalować, to wymiana płytek ceramicznych, wymaga już solidnego remontu i wiążę się z poważnymi kosztami. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję, rozważmy wszystkie brane pod uwagę możliwości i nie decydujmy zbyt pochopnie.


Ta sama zasada obowiązuje w przypadku wszelkich urządzeń. Kupienie zbyt ciasnej kabiny prysznicowej, to decyzja, której konsekwencje będziemy ponosić przez długie lata. Zastanówmy się też jak wiele urządzeń, szafek czy nawet wieszaków, możemy ukryć w ścianie. Pozwoli nam to powiększenie powierzchni użytkowej łazienki, a jednocześnie będzie rozwiązaniem niezwykle funkcjonalnym.

TELEFON:
67 263 21 71
OBSŁUGA SKLEPU:
sklep@plytki-lazienki.pl
DZIAŁ PŁYTEK:
plytki@plytki-lazienki.pl

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 19:00
W sobote w godz. 9:00 - 13:00

KLAUZULA INFORMACYJNA