Powłoka na kabinie prysznicowej
Wszystko o powłokach na kabiny prysznicowe – jakie są ich rodzaje i dlaczego są potrzebne?
Kabiny prysznicowe stają się dziś coraz popularniejsze. Łazienka nie należy do dużych pomieszczeń, a kabina zajmuje w niej zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Do bardzo małych łazienek jest więc wyborem idealnym. Przy wyborze kabiny warto jednak zwracać uwagę na to, czy jej szklane ścianki posiadają ochronną powłokę. Po co taka powłoka i jakie rodzaje są dostępne na rynku?
Po co powłoka na kabinie?
Choć na rynku można znaleźć kabiny prysznicowe bez powłok ochronnych, to wielu producentów je nakłada. Dlaczego są potrzebne? Wydaje nam się, że szkło jest zupełnie gładkie. To nieprawda. Jego powierzchnia jest chropowata. Szkło posiada mikropory, których nie widać gołym okiem. Powodują one, że nie tylko woda, brud z naszego ciała, ale również środki używane przez nas do mycia nie spływają, tylko nagromadzają się na szkle. Efektem tego są zacieki, które nie są łatwe do wyczyszczenia. Ponadto szkło także może ulegać korozji. Proces ten kojarzy się nam głównie z metalami, na których jest niemal od razu widoczny. Tymczasem na szkle przez długi czas go zupełnie nie widać. W wyniku korozji, szkło staje się coraz bardziej chropowate, więc coraz łatwiej gromadzi się na tafli woda, osad, zanieczyszczenia czy kamień, a im dłużej to trwa, tym trudniej szkło wyczyścić. Na czystości w łazience najbardziej nam zależy, więc kiedy nie możemy czegoś doczyścić, zaczynamy szorować mocniej i stosować silniejsze środki. Zabrudzenia udaje się w końcu usunąć, ale na krótko, bo szybko nagromadzają się na nowo i to jeszcze ze zdwojoną siłą. Nie wiemy bowiem, że nasze szorowanie i agresywne środki chemiczne jeszcze bardziej pogłębiają korozję. Z prysznica korzystamy nawet kilka razy dziennie. Kabina jest wykorzystywana tym bardziej, im więcej osób mieszka w domu. Jeśli jeszcze w dodatku każda osoba używa innego kosmetyku do mycia, w ciągu jednego dnia na szkle potrafi osiąść mnóstwo osadu i zanieczyszczeń. Specjalna powłoka zamyka mikropory i sprawia, że szkło staje się zupełnie gładkie. Dzięki temu wszystko spływa po szkle w dół, co minimalizuje ilość zacieków i osadu, a tym samym ułatwia czyszczenie kabiny. Ponadto pomaga zapobiec korozji szkła. Często wystarczy jedynie opłukać kabinę bez używania żadnych chemicznych środków i szorowania.
Rodzaje powłok ochronnych na kabiny prysznicowe
Kupując kabinę prysznicową warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy w ogóle jest na niej powłoka. Równie ważne jest, jaka to jest powłoka. Istnieją bowiem ich dwa rodzaje, które różnią się nie tylko sposobem nakładania, ale także, co ważne, trwałością. Pierwszy rodzaj powłok to te, które są nakładane dopiero po produkcji szyby. Zwykle nie są one trwałe i utrzymują się jedynie przez kilka miesięcy. Trzeba je więc samodzielnie i regularnie odnawiać za pomocą specjalnego środka – impregnatu do szkła. Drugi rodzaj zaś, to powłoki nakładane już podczas produkcji szkła. Te są znacznie bardziej trwałe. Utrzymują się kilka lat, a niektóre nawet dożywotnio. Oto kilka przykładów powłok stworzonych przez znanych i renomowanych producentów:
• powłoka KermiClean – powłoka stworzona przez firmę Kermi, wypalana podczas produkcji szkła. Posiada atest higieniczny, a także przeszła testy mikrobiologiczne, które zostały wykonane przez niezależny instytut. Dzięki pozytywnym wynikom tych tekstów została uznana za zdatną do użytku do wszelkich celów w miejscach publicznych, takich jak szkoły, przedszkola, szpitale czy hospicja. Zaś wyniki testu TÜV potwierdziły, że trwałość tej powłoki wynosi minimum 10 lat;
• powłoka HÜPPE Anti-Plaque – kolejna powłoka nakładana podczas produkcji szkła, tym razem od firmy HÜPPE. Odznacza się dożywotnią trwałością, a po upływie 10 lat zachowuje około 80% pierwotnych właściwości. Firma gwarantuje, że czyszczenie kabiny z tą powłoką jest bardzo proste i poleca do tego specjalny, delikatny środek HÜPPE TOP Plus.
• powłoka Easy Clean RADAWAY – Ten rodzaj powłoki, oferowany przez firmę RADAWAY należy już do mniej trwałych. Powłoka jest nakładana mechanicznie poprzez rozpylenie dopiero po produkcji szkła i tworzy swego rodzaju błonę chemiczną wymagającą odtwarzania. Proces ten należy przeprowadzać co ok. 6 miesięcy (zależnie od intensywności używania) za pomocą specjalnego środka o nazwie Glass Protector. Płyny Glass Protector oraz Glass Cleaner są zalecane do regularnego czyszczenia kabiny prysznicowej.
• powłoka ShowerGuard – kolejny rodzaj powłoki od firmy RADAWAY. Tym razem jest to powłoka dożywotnia, nakładana podczas produkcji szkła. Posiada dożywotnią gwarancję GUARDIAN. Jest to trwała powłoka, której nie trzeba ponownie odtwarzać. Proces produkcji szkła ShowerGuard jest opatentowany przez firmę Guardian Glass i polega na wykorzystaniu węgla diamentopodobnego, dzięki któremu uzyskiwana jest powierzchnia będąca integralną częścią szkła. Powłoka zapobiega korozji chemicznej szkła;
• powłoka Aquaperle – to z kolei powłoka proponowana przez firmę SanSwiss. Jest nakładana podczas procesu hartowania szkła. Utrzymuje się przez około 8 lat. Jest łatwa w czyszczeniu, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by utrzymać jak najdłużej przezroczystość szkła. Należy do tego używać jedynie specjalistycznych środków, które nie zawierają żrących kwasów, takich jak kwas octowy, solny, mrówkowy czy fosforowy, gdyż wchodzą one w reakcję z powłoką, co może doprowadzić do jej zniszczenia.
Samodzielne nanoszenie powłok
Nałożenie powłoki przez producenta wiąże się z koniecznością dopłacenia za nią. Jeśli nie chcemy dopłacać, możemy zrobić to samodzielnie, kupując specjalny impregnat do szkła. Powłoka stworzona za pomocą takiego impregnatu nie różni się specjalnie od tych nakładanych przez producentów „na zimno” czyli już po wyprodukowaniu szkła. Jednak nałożenie samemu takiej powłoki nie należy do prostych i szybkich czynności. Wymaga sporej cierpliwości i staranności, gdyż impregnat należy najpierw równomiernie rozprowadzić, a potem wetrzeć w szkło, by uzyskać zadowalający efekt. Powłoki takie trzeba jednak odświeżać znacznie częściej niż te nakładane przez producentów. Utrzymanie skuteczności powłoki, należy powtarzać impregnowanie co 3 miesiące.
Warto wybierać kabiny prysznicowe, które posiadają chociaż podstawowe, najprostsze powłoki. Pozwalają one nie tylko na łatwe czyszczenie kabin, ale też zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń i kamienia oraz korozji szkła. Powłoki są tematem dość kontrowersyjnym. W internecie można znaleźć wiele artykułów na ich temat, ale autorzy jednych je polecają, a inni odradzają ich używanie. Tymczasem takie powłoki mają niemal same zalety i zdecydowanie warto decydować się na kabiny z powłokami. Zresztą stają się one dziś już standardem i są nakładane już w procesie produkcji przez wielu producentów.