Wczytuję dane...

Brodzik prysznicowy – niski czy wysoki? Wady i zalety obu rozwiązań

Instalacja brodzika prysznicowego to inwestycja na wiele lat. Dobrze zatem przed podjęciem decyzji o konkretnym rozwiązaniu szczegółowo przemyśleć jego funkcjonalność. Czy w łazience lepiej sprawdzi się brodzik niski, czy też wysoki? Oba mają zarówno zalety, jak i wady. W zależności od metrażu łazienki oraz indywidualnych preferencji jego użytkowników możemy skłaniać się ku montażowi brodzika niskiego albo wysokiego. Kluczowe kryteria rodzaju brodzika przedstawiamy w niniejszym artykule. 

Kiedy brodzik niski sprawdzi się najlepiej? 

Niskie brodziki idealnie wpisują się w aktualne trendy wystroju wnętrz, w których króluje minimalizm. Estetyczny brodzik niski wystaje ponad posadzkę o około 2-3 cm. Można mieć także prysznic całkowicie bez brodzika, z tzw. odpływem liniowym i kabiną typu walk-in. Dzięki delikatnemu spadowi na wylewce woda swobodnie spływa do odpływu. Taki brodzik świetnie wygląda w mieszkaniach urządzonych w stylu loftowym albo skandynawskim. Daje wrażenie większej przestrzeni w łazience i jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu. Estetyka brodzika niskiego to jednak nie jedyna jego zaleta. Kolejny atut niskiego brodziku to możliwość dokładnego dopasowania jego kształtu i wielkości do własnych upodobań oraz wielkości łazienki.  

Niskie brodziki powstają z wielu różnych materiałów i są szybkie w montażu. Ze względu na minimalistyczną powierzchnię, są również łatwiejsze w codziennym utrzymaniu czystości.  

Brodzik niski to bardziej komfortowe rozwiązanie dla osób starszych lub posiadających jakiekolwiek ograniczenia w poruszaniu. W przypadku takiego brodzika nie ma konieczności codziennego pokonywania wysokiego progu. Wewnątrz kabiny można ustawić wygodne krzesełko do kąpieli z antypoślizgowymi nóżki. W ten sposób istnieje możliwość bezpiecznego i wygodnego wzięcia prysznica w pozycji siedzącej.   


brodzik_niski


Wady i
zalety wysokiego brodzika 

Klasyczny, wysoki brodzik charakteryzuje się większą ekspozycją, jednak nadal nie brakuje jego zwolenników. Zalety wysokiego brodzika są różne, jednak jako kluczowy atut możemy wymienić przede wszystkim możliwość chociaż częściowego zanurzenia ciała w wodzie. Do wyboru dostępne są misy o różnej głębokości i profilowaniu. Brodzik wysoki może mieć różnorodne kształty: kwadratowe, prostokątne czy nawet okrągłe. Podobnie różni się wysokość brodzika – można wybrać tak duży, że pełni on jednocześnie funkcję wanny. To dobre rozwiązanie w małych łazienkach, w których nie ma miejsca i na prysznic, i na wannę. W zależności od potrzeb, można brać albo kąpiel, albo prysznic. Wysoki brodzik przyda się szczególnie w domach, gdzie są małe dzieci. Wówczas w takim brodziku o wiele łatwiej można wykąpać dziecko. Ewentualnie można także zrobić pranie ręczne lub wykąpać zwierzę domowe, na przykład psa czy kota.  

Główne wady wysokiego brodzika dotyczą przede wszystkim utrudnionego korzystania z niego przez osoby starsze lub niepełnosprawne. Wysoki próg zawsze stanowi ryzyko niebezpiecznego potknięcia się lub poślizgnięcia. W przypadku brodzików wysokich mamy również do czynienia z większą standaryzacją wymiarów. Zwykle brodziki wysokie mają konkretny rozmiar i mogą nie pasować do każdej łazienki. Wiele brodzików wysokich wymaga wpuszczenia w posadzkę, co wiąże się z kuciem w podłodze. Dlatego też montaż wysokiego brodzika jest zwykle bardziej czasochłonny. Na koniec nie sposób nie wspomnieć o tym, że większa powierzchnia brodzika wysokiego równa się z dłuższym czasem jego czyszczenia.


brodzik_wysoki


Zapraszam również do artykułu o sposobach montażu kabin producenta Radaway: https://plytki-lazienki.pl/_blog/105-Sposoby_montazu_kabin_prysznicowych_Radaway.html

TELEFON:
67 263 21 71
OBSŁUGA SKLEPU:
sklep@plytki-lazienki.pl
DZIAŁ PŁYTEK:
plytki@plytki-lazienki.pl

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 19:00
W sobote w godz. 9:00 - 13:00

KLAUZULA INFORMACYJNA