Wczytuję dane...

Jak wybrać baterię łazienkową ?

Jak wybrać baterię łazienkową ?

Łazienka jest miejscem, w którym szczególnie istotna jest zarówno estetyka wystroju, jak i praktyczność zastosowanych rozwiązań. Dobierając poszczególne elementy musimy uwzględnić zarówno kwestie własnej wygody, jak i ich dopasowania do reszty pomieszczenia pod względem stylu.

Jeśli nie znamy się na architekturze wnętrz i armaturze hydraulicznej, wybór ten może wydawać się nam trudny. Na co więc należy zwrócić uwagę, stojąc przed regałem sklepowym lub przeglądając portale internetowe

Solidna marka

Wiele osób, wybierając elementy armatury łazienkowej, kieruje się przede wszystkim jedną cechą – niską ceną. Niestety, tanie baterie tworzone przez nieznanych producentów, oznaczają krótszy okres eksploatacji oraz niską jakość materiałów. Warto więc wybrać baterią o kilkadziesiąt złotych droższą, ale za to posiadającą niższą zawartość ołowiu w mosiądzu. Jest to niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Godne polecenia marki to Grohe, Kohlman, Omnires, Hansgrohe,

Cechy baterii:

Baterie dzielimy na różne rodzaje, ze względu na takie cechy, jak:

- sposób montażu,

- sposób obsługi,

- rodzaj głowicy,

- wysokość baterii.

Sposób montażu

Baterie mogą być montowane na umywalce, ścienne (podtynkowe i natynkowe). Sposób montażu to decyzja podejmowana już na etapie remontu czy budowy łazienki. W zależności od tego, jaki typ baterii wybierzemy, tak będą postępować prace modernizacyjne lub wykończeniowe. Baterie podtynkowe są estetyczne i stanowią dobre rozwiązanie dla osób aranżujących łazienkę w stylu minimalistycznym. Rozwiązania natynkowe z kolei wykorzystuje się najczęściej w systemach wannowych i prysznicowych. Ich wadą jest jednak widoczność instalacji. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest bateria sztorcowa, czyli montowana na umywalce. Musi ona posiadać odpowiedni otwór montażowy. Jeśli jednak go nie ma, wywiercenie go można zlecić producentowi lub odpowiedniej firmie. Do umywalki bez otworu można dobrać baterie wysokie montowane na blacie.

Sposób obsługi

Baterie jednouchwytowe różnią się od dwuuchwytowych łatwością obsługi i oszczędnością. Pierwsze umożliwiają szybszą regulację wody oraz dostosowanie strumienia za pomocą jednej dźwigni. Zasadniczo uznaje się, ze zmniejszają zużycie wody nawet o 20-30%! Korzyści te są zdecydowanie mniejsze w przypadku baterii dwuuchwytowych, ze względu na to, że dostosowanie temperatury wody do potrzeb użytkownika jest o wiele trudniejsze. Niemniej jednak tego typu baterie będą pasowały do łazienek zaaranżowanych w stylu retro oraz kolonialnych. Do kabin natryskowych i wanien warto rozważyć baterie termostatyczne, które pozwalają na ustawienie jednej temperatury która jest utrzymywana przez cały czas użytkowania. Wadą baterii termostatycznych jest ich awaryjność przy twardzej wodzie co skutkuje częstym czyszczeniem głowicy. 


bateria lazienkowa

Rodzaj głowicy

Odpowiednia głowica to gwarancja jakości, trwałości i oszczędności. W bateriach jednouchwytowych mogą występować głowice mieszakowe, odpowiadające za regulowanie temperatury oraz wielkości strumienia wody, sterowane uchwytem, – i obrotowe. Natomiast w bateriach dwuuchwytowych znajdziemy głowice termostatyczne i obrotowe. Niezwykle istotny jest materiał, z jakiego głowica została wykonana. Najlepiej zastosować głowice ceramiczne, natomiast plastikowe – omijać szerokim łukiem! Sprawi to, że nawet po latach użytkowania woda nie zacznie kapać. Pondadto głowice ceramiczne zapewniają płynną regulację strumienia i temperatury wody.

Wysokość baterii

Bateria powinna sięgać do komory umywalki, tak, by lejąca się z niej woda nie rozchlapywała się, ale też żeby wygodnie można byłoby umyć ręce. W niewielkich łazienkach dobrze sprawdzą się modele o zwartej budowie oraz krótkiej, wyprofilowanej wylewce. Będą one pasowały do umywalek o niewielkich wymiarach. Do większych natomiast najlepiej dobrać baterie z dłuższą wylewką, a do umywalek bez otworów baterii wysokich nablatowych.

O bateriach łazienkowych poczytać więcej można w tym artykule.


TELEFON:
67 263 21 71
OBSŁUGA SKLEPU:
sklep@plytki-lazienki.pl
DZIAŁ PŁYTEK:
plytki@plytki-lazienki.pl

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 19:00
W sobote w godz. 9:00 - 13:00

KLAUZULA INFORMACYJNA