Montaż miski WC – jak to zrobić krok po kroku?
Wczytuję dane...

Montaż miski WC – jak to zrobić krok po kroku?

Montaż miski ustępowej nie jest trudnym zadaniem, pod warunkiem, że odpowiednio zaplanujemy wcześniej wszystkie prace oraz wybierzemy odpowiedni model.  Wbrew temu, co może się wydawać, wcale nie trzeba do tego wzywać fachowca. Zobacz, jak prawidłowo wykonać montaż misek ustępowych różnych rodzajów.

Na rynku dostępnych jest szereg różnych modeli misek ustępowych. Ich montaż nieco różni się od siebie. W zależności od tego, czy Twój model jest stojący, czy wiszący. Przede wszystkim jednak pierwszym krokiem zawsze powinno być sprawdzenie, czy wybrany model można bez kłopotów zamontować w Twojej łazience.

Stojące miski WC ustępowe

Tradycyjne, stojące miski ustępowe montuje się do podłogi przy pomocy śrub. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie podejść wodociągowych. Należy przy tym zadbać o to, aby sposób jego wykonania zapewniał możliwość dokładnego wypłukania podczas spuszczania wody. Tworząc podejścia wodociągowe do stojących misek ustępowych należy wybrać pomiędzy trzema rozwiązaniami: górnopłukiem, dolnopłukiem i zaworem ciśnieniowym.

Zaletą dolnopłuku jest możliwość znacznie cichszego spłukiwania toalety. Jego konstrukcja polega na zamontowaniu płuczek natynkowych lub podtynkowych na wysokości 120-150 mm nad muszlą. Pozwala to na szybsze napełnianie się spłuczki po spłukaniu wody.

Dolnopłuk należy następnie połączyć z instalacją przy pomocy zaworu kątowego, na wysokości 800-100 mm.

Stojące miski ustępowe można również połączyć z instalacją za pomocą górnopłuku. W tym celu trzeba zamontować zbiornik z wodą na wysokości minimum 1500 mm od miski klozetowej. Warto jednak pamiętać, że taki sposób montażu przyczynia się do znacznie większego zużycia wody i może powodować jej rozchlapywanie się na podłogę.

Montując stojącą miskę ustępową można też zdecydować się na zastosowanie zaworu ciśnieniowego spłukującego. Pozwala on na zaoszczędzenie miejsca. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości muszli od ściany, tak, aby sedes dało się utrzymać w pionowej pozycji. Minusami zaworu ciśnieniowego są natomiast: głośność, czułość na zanieczyszczenia i mniejsza dokładność w spłukiwaniu.

Zawory ciśnieniowe powinny być montowane w tej samej osi, co miska ustępowa. Podejście do instalacji wodociągowej należy zakończyć gwintem ¾ w odległości co najmniej 1000 mm od podłogi.

/jak_zamontowac_miske_wc

Wisząca miska WC ustępowa

Miski WC wiszące montuje się przy użyciu stelaża instalacyjnego, zamontowanego albo do ściany i podłogi, albo też tylko do podłogi. Montując wiszącą miskę ustępową trzeba wziąć pod uwagę to, czy będzie ona zamontowana do ścianki działowej, czy do ściany murowanej. W pierwszym przypadku należy zamontować miskę na stelażu o konstrukcji lekkiej, natomiast w drugim – o konstrukcji ciężkiej. Montaż stelaża wiszącej miski ustępowej należy rozpocząć od postawienia go przy ścianie. Następnie trzeba wypoziomować całość i zaznaczyć na ścianie miejsca, w których przymocujemy górną krawędź stelaża. Kolejnym krokiem powinno być wywiercenie w zaznaczonych miejscach otworów i zamocowanie wsporników dystansowych. W tym miejscu trzeba pamiętać o sprawdzaniu poziomicą, czy konstrukcja stoi pionowo. Jeśli tak, można śmiało zamocować stelaż do podłogi, wykorzystując do tego śruby i kołki rozporowe.

Gdy już zamocujemy stelaż do podłogi, możemy przejść do montowania odpływu oraz szpile do zawieszenia miski ustępowej. W tym celu mocujemy kolano odpływowe do obejmy zatrzaskowej. W tym celu konieczne będzie zamknięcie odpływu i doprowadzenia wody. W tym celu należy zastosować dwie zaślepki. Odpowiednio: żółtą i czarną. Po zrobieniu tego wkręcamy szpilki do zawieszania miski w otwory w ramie stelaża.

Następnie przechodzimy do podłączenia stelaża do instalacji wodnej. W tym celu łączymy zawór spłuczki z instalacją, a także mocujemy element, który umożliwi nam dostanie się do spłuczki w razie potrzeby.

Po wykonaniu tego kroku można obudować stelaż. Najlepiej w tym celu wykorzystać płyty wodoodporne g-k. Mocujemy je do ramy stelaża przy pomocy wkrętów.

Kolejnym krokiem, który należy wykonać, jest podłączenie odpływów. W tym celu przycinamy rurę doprowadzającą wodę ze spłuczki i przyłączamy do odpływu z miski. Następnie przy pomocy szpilek montujemy miskę ustępową oraz przycisk spłukiwania wody. Gotowe!

montaz_miski_wc

ODDZWANIAMY!

Masz pytania? Zostaw nam swój numer kontaktowy. Oddzwonimy i pomożemy zrealizować zamówienie.

KLAUZULA INFORMACYJNA
Zatwierdź
TELEFON:
67 263 21 71
OBSŁUGA SKLEPU:
sklep@plytki-lazienki.pl
DZIAŁ PŁYTEK:
plytki@plytki-lazienki.pl

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 17:00
W sobote w godz. 9:00 - 13:00

KLAUZULA INFORMACYJNA