Najlepsze sposoby na zatkany odpływ wanny
Wczytuję dane...

Najlepsze sposoby na zatkany odpływ wanny

Jeśli napuszczona woda do wanny po wyjęciu korka spływa bardzo wolno lub też całkowicie zatrzymuje się na jednym poziomie, wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z zatkanym odpływem. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji domowymi sposobami, żeby zapobiec wzywaniu hydraulika? Istnieje kilka prostych rozwiązań, które warto wypróbować przed wezwaniem fachowca. 

Zatkany odpływ wanny – skuteczne sposoby na odetkanie 

Kluczem do skutecznego odetkania wanny jest ustalenie, co prawdopodobnie stało się zatorem w odpływie. Jeśli zator to po prostu mydło, do odetkania wystarczy jedynie gorąca woda. Można zagotować kilka litrów w garnku, a następnie całość wylać do wanny i poczekać, aż mydło rozpuści się na skutek wysokiej temperatury, a odpływ sam się odetka. Jeśli przyczyną zatkanej wanny są twardsze osady, na przykład z kamienia wytrącającego się z wody, do odetkania odpływu najlepiej posłużyć się gorącą wodą oraz octem. Najlepiej zagotować garnek wody ze szklanką octu i wlać go bezpośrednio do odpływu wanny. 

Jeszcze silniejszy roztwór o właściwościach rozpuszczających kamień i inne nieczystości stanowi połączenie octu z sodą. W pierwszej kolejności powinno się wsypać do odpływu szklankę sody czyszczącej, a następnie zalać go szklanką octu. Po wykonaniu tych czynności nie powinno nachylać się nad wanną. Prawdopodobnie z odpływu zacznie wydobywać się piana oraz opary drażniące drogi oddechowe. Po upływie kilku-kilkunastu minut, gdy reakcja chemiczna dobiegnie końca, odpływ można obficie przepłukać gorącą wodą.  


zatkana_wanna

Zatkana wanna – środki ostateczne 

Jeśli żaden z wymienionych wyżej sposobów nie sprawdził się w odetkaniu odpływu wanny, warto wyposażyć się w specjalny żel lub granulki do udrażniania rur. Wedle zaleceń producenta konkretnego środka należy wlać lub wsypać określoną ilość substancji do odpływu, a następnie zalać go ciepłą wodą i odczekać kilkanaście minut. Taki proces zawsze należy zakończyć spłukaniem obficie wodą. Należy również pamiętać, że silne środki chemiczne nie mogą być stosowane w przypadku instalacji aluminiowej, ponieważ grożą jej uszkodzeniem.   

Jeśli akurat nie możemy wybrać się do sklepu po środek do udrażniania rur, alternatywnie możemy zastosować płyn do czyszczenia toalet. On także ma w swoim składzie chlor, jednak o niższym stężeniu. Po odpowiednim upływie czasu zasadowe pH środka czyszczącego jest w stanie rozpuścić nawet najbardziej uporczywe zatory, na przykład z włosów. Najlepiej zatem zalać odpływ środkiem czyszczącym na noc, a rano obficie przepłukać go gorącą wodą.  

Ostatecznie do odetkania wanny można sięgnąć także po klasyczny, gumowy przepychacz. Należy umieścić gumowy kielich idealnie na odpływie, a następnie rozpocząć energiczne pompowanie. Wytworzone w ten sposób ciśnienie będzie w stanie przepchnąć zator wytworzony w rurach. Na przyszłość najlepiej stosować sitka do wanny, które umieszcza się w miejscu korka. Zapobiegają one zatykaniu odpływu włosami, resztkami mydła czy też pozostałościami z kul do kąpieli.

jak_odetkac_odplyw

ODDZWANIAMY!

Masz pytania? Zostaw nam swój numer kontaktowy. Oddzwonimy i pomożemy zrealizować zamówienie.

KLAUZULA INFORMACYJNA
Zatwierdź
TELEFON:
67 263 21 71
OBSŁUGA SKLEPU:
sklep@plytki-lazienki.pl
DZIAŁ PŁYTEK:
plytki@plytki-lazienki.pl

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 17:00
W sobote w godz. 9:00 - 13:00

KLAUZULA INFORMACYJNA