Na jakiej wysokości montuje się umywalkę?
Wczytuję dane...

Na jakiej wysokości montuje się umywalkę?

Na jakiej wysokości montuje się umywalkę?

Na jakiej wysokości montuje się umywalkę?

Przemyślane wyposażenie łazienki ma bardzo duży wpływ na komfortowe dbanie o codzienną higienę. Z kolei jednym z najważniejszych elementów wyposażenia tego typu pomieszczeń okazują się dobrze dobrane umywalki, z których zwykle korzystamy przynajmniej kilka razy dziennie. Dlatego warto zadbać o to, aby wybrany model wyróżniał się funkcjonalnością oraz przemyślanym montażem zapewniającym wygodę i dopasowanym do potrzeb wszystkich domowników. Wiele osób jednak zastanawia się, jaka wysokość umywalki okaże się najlepszym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy spotykamy się z większą różnicą wzrostu między osobami, które będą z niej korzystać. Z tego powodu w poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę, dobierając odpowiednią wysokość i doradzamy, jakie rodzaje umywalek sprawdzą się w połączeniu z zakupioną wcześniej szafką czy blatem.

O czym warto pamiętać, rozważając, na jakiej wysokości montuje się umywalkę?

Mimo że istnieją ogólne wytyczne dotyczące wysokości, na jakiej zwykle montuje się umywalkę, warto pamiętać, że ostateczna decyzja zależy od wielu czynników. Niezwykle istotny okazuje się między innymi rodzaj umywalki. Obecnie na rynku możemy spotkać się z takimi modelami jak: - umywalki ścienne, - umywalki nablatowe, - umywalki wolnostojące, - umywalki podblatowe, - umywalki blatowe i półblatowe. Każda z tego typu umywalek cechuje się innym sposobem montażu i nieco inaczej prezentuje się w łazience. Dlatego zastanawiając się, na jakiej wysokości montuje się umywalkę, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się modelom, które wydadzą nam się najciekawsze. Najwyższe krawędzie mają zwykle umywalki nablatowe, które są montowane na blacie i w efekcie wyróżniają się większą wysokością, jeśli nie zdecydujemy się na niżej zamontowaną szafkę. Na dużą dowolność pozwalają z kolei modele ścienne, które można z powodzeniem dopasować do potrzeb wysokich lub niższych domowników. Z tego powodu świetnie sprawdzają się one w łazienkach dziecięcych. W efekcie po zamontowaniu umywalki na wysokości około 50-60 cm, zwykle nie musimy inwestować w dodatkowe stopnie pozwalające pociechom na samodzielne zadbanie o swoją higienę. Oprócz sposobu montażu niezwykle ważne okazują się preferencje poszczególnych domowników. Umywalki ścienne bardzo dobrze sprawdzą się bowiem nie tylko w przypadku dzieci, ale również u osób z różnymi ograniczeniami ruchowymi, które poruszają się na wózku. Wówczas warto zdecydować się na specjalną umywalkę dla osób z niepełnosprawnościami lub na model ścienny zamontowany na takiej wysokości, aby codzienne dbanie o higienę było komfortowe. 

Na jakiej wysokości umywalka nablatowa, podblatowa lub ścienna? Najczęściej spotykane sposoby montażu:

Podczas montażu umywalki najczęściej możemy spotkać się z zaleceniem, aby znajdowała się ona na wysokości około 80-85 cm. Wówczas zyskujemy swobodny dostęp do danego modelu bez konieczności zbyt dużego pochylania się. Warto wspomnieć, że odpowiednio dobrana wysokość wpływa również na zachowanie większej czystości w łazience ze względu na mniejszą ilość rozpryskującej się wody. Z tego też powodu dużym zainteresowaniem cieszą się umywalki nablatowe, które mają wyższe krawędzie. W ich przypadku warto jednak zadbać o niżej zamontowany blat lub o podwieszaną szafkę, którą również bez trudu zamontujemy na mniejszej wysokości. Co więcej, nie bez znaczenia okazuje się przy tym kwestia tego, na jakiej wysokości umieścić odpływ do umywalki, aby zapewniał on swobodny przepływ wody. Dlatego w zależności od sposobu montażu umywalki zwykle zaleca się wysokość 30-50 cm. Wysokość umywalek podblatowych czy półblatowych zwykle jest podobna do wysokości, na jakiej zamontowana będzie szafka lub blat. Dzięki temu w projekcie nie musimy uwzględniać wymiarów konkretnego modelu, a jedynie skupić się na wyborze pasujących szafek. Warto również zauważyć, że oprócz samych umywalek powinniśmy dobrze zaplanować wysokość armatury łazienkowej, takiej jak baterie, które mogą znajdować się na umywalce, na blacie lub na ścianie. Baterie blatowe i ścienne zwykle są stosowane przy umywalkach nablatowych nie tylko ze względu na wysokie krawędzie danego modelu, ale również z powodu możliwości łatwego dostosowania ich wymiarów.

ODDZWANIAMY!

Masz pytania? Zostaw nam swój numer kontaktowy. Oddzwonimy i pomożemy zrealizować zamówienie.

KLAUZULA INFORMACYJNA
Zatwierdź
TELEFON:
67 263 21 71
OBSŁUGA SKLEPU:
sklep@plytki-lazienki.pl
DZIAŁ PŁYTEK:
plytki@plytki-lazienki.pl

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 19:00
W sobote w godz. 9:00 - 13:00

KLAUZULA INFORMACYJNA