Co warto wiedzieć o toalecie wiszącej ?
Toalety wiszące pięknie się prezentują, są łatwe w montażu i w utrzymaniu czystości i sprawiają, że wnętrze wygląda bardziej nowocześnie. Nie każdy jest jednak do nich przekonany. Czasami wynika to wręcz z obawy, że skoro coś wisi, to może się pod naszym ciężarem urwać. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Miejsce
Toalety wiszące nadają się do zamontowania prawie w każdym miejscu. Jeżeli jednak chcemy je zamontować w miejscu innym niż do tej pory, to warto wziąć pod uwagę konieczność dokonania niewielkich przeróbek wodno – kanalizacyjnych i przystosowania istniejących już rozwiązań do nowych technologii
Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ukrycia za obudową dwóch niezbyt estetycznych elementów: odcinka rury doprowadzającej wodę do spłukiwania i podejścia do pionu kanalizacyjnego, które - przy tradycyjnym sposobie zamocowania miski ustępowej nie zawsze daje się w całości zasłonić.
Największym problemem w małej łazience może być miejsce na stelaż instalacyjny. Jeżeli walczymy o każdy centymetr na niewielkiej przestrzeni, to warto wiedzieć, że standardowa długość toalety podwieszanej to ok. 55 cm + do 25 cm zabudowa. Dobrze też zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń na nogi.
Budowa
Sedes podwieszany składa się z tych samych elementów, co toaleta stojąca, ale są one ukryte w specjalnym stelażu podtynkowym. Stelaż wykonany jest z wytrzymałych na duże obciążenia elementów (nawet do 500 kg), które z łatwością można zamontować i zdemontować. Otwór od strony przycisku pozwala na swobodny dostęp do poszczególnych części i systemu spłukiwania w przypadku ewentualnych awarii wodno-kanalizacyjnych.
Obudowa
Zaletą podwieszanej toalety jest jej walor estetyczny. Sama miska sedesowa wygląda lekko i sprawia, że optycznie w łazience jest więcej miejsca. Konstrukcję stelaża możemy obudować wodoodporną płytą gipsowo-kartonową lub ścianą z cegieł. Całość może być pięknie wkomponowana w ścianę tak, że w ogóle nie będzie go nie widać, obudowana płytkami dopasowanymi do reszty wnętrza, lub wręcz przeciwnie – zupełnie innymi, oddzielając tym samym tą strefę lub ten fragment od reszty łazienki. Po zamocowaniu stelaża możemy też zyskać dodatkową niewielką półkę.
Estetyka i funkcjonalność.
Co najważniejsze, toalety wiszące po prostu ładnie i nowocześnie wyglądają. Obudowę stelaża możemy dowolnie wykończyć zgodnie z aranżacją wnętrza łazienki, więc wchodząc do łazienki widzimy tylko zgrabną muszlę. Producenci prześcigają się w wymyślaniu różnych wzorów i kształtów misek sedesowych i przycisków spłukujących, które naprawdę mogą stanowić ozdobę łazienki. Dodatkowo znacznie łatwiej utrzymać pod nimi czystość, gdyż nie mają kontaktu z podłogą. Do przetarcia zostaje nam tylko miska i półka nad spłuczką. Można je przetrzeć szmatką i po sprawie.
Kupując toaletę wiszącą warto pokusić się o dwudzielny systemem spłukiwania, który posiada funkcję oszczędnego spłukiwania wody. Sama deska może mieć z kolei funkcję swobodnego opadania, co zmniejszy ryzyko uszkodzenia ceramiki
Jakie miski wybrać ? polecamy kilka popularnych modeli:
Roca Gap: LINK
Roca Gap Rimless bez kołnierza i otworów montażowych: LINK
Laufen Pro A Rimless bez kołnierza w komplecie z deską Slim: LINK
Koło Style: LINK