Łazienka dla całej rodziny
Zaprojektowanie łazienki dla całej rodziny nie jest łatwym zadaniem. Jest ona ważnym elementem domowego ogniska. Spędzamy w niej romantyczne chwile z partnerem oraz radosny czas podczas zabawy z dziećmi. Jej wnętrze ma być bezpieczne i pomagać nam sprawnie szykować się do pracy czy szkoły. Dlatego z jednej strony chcemy żeby było przytulnie i elegancko, z drugiej zależy nam na jej funkcjonalności i praktyczności. Podpowiadamy jak urządzić łazienkę dla całej rodziny.
Pomocne sprzęty
Planując zakup sprzętów do łazienki, uwzględnijmy potrzeby całej rodziny. Jeśli w naszym gospodarstwie domowym są przynajmniej dwie osoby płci męskiej, warto zastanowić się nad zakupem pisuaru. Zapewni to komfort użytkowania młodszym domownikom, a ubikację zachowa dłużej w czystości. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze, pomyślmy o wannie z siedziskiem, która ułatwi kąpanie naszych pociech i usprawni toaletę osobom o ograniczonym zakresie ruchów. W dużych łazienkach idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie zarówno wanny jak i prysznica, w mniejszych sprawdzi się natomiast wanna z parawanem, który umożliwi wzięcie prysznica bez rozchlapywania wody po całej łazience. Jeżeli mamy sposobność, duży kosz na ubrania przeznaczone do prania zamieńmy na kilka mniejszych i zachęćmy wszystkich członków rodziny do segregacji swoich ubrań.
Wspólna przestrzeń
Wielu domowników w połączeniu z jedną łazienką równa się konflikty związane z jej użytkowaniem, zwłaszcza podczas porannego zgiełku. Jeszcze większy problem mają rodzice małych dzieci, którzy w trakcie porannej toalety lub innych czynności wykonywanych w łazience jednocześnie muszą mieć oko na swoje pociechy. Zorganizujmy więc naszą łazienkę tak, by mogło z niej korzystać kilka osób na raz. Przede wszystkim zadbajmy o prywatność osób z niej korzystających. Miskę WC ustawmy w możliwie ustronnym miejscu, a obszar oddzielmy ścianką lub gustownym parawanem. Wannę osłońmy szybą w kolorze mlecznym bądź nieprzeźroczystą zasłonką, ten sam zabieg wykonajmy przy prysznicu. Dla płci pięknej pomyślmy o niewielkiej toaletce w rogu łazienki. Dwie umywalki natomiast rozwiążą problem z kolejką do mycia zębów, goleniem czy układaniem włosów. Dodajmy również drugie lustro, które jest niezbędne, gdy w domu mieszkają nastolatki. Zapewnijmy też odpowiednią ilość kontaktów w łazience, by mieć możliwość podłączenia jednocześnie suszarki i maszynki do golenia.
Porządek przede wszystkim
Poświęćmy również czas na dokładne zaplanowanie rozwiązań, które ułatwią nam zachowanie porządku i jednocześnie sprawią, że najpotrzebniejsze kosmetyki i akcesoria łazienkowe będą pod ręką. Duża rodzina to dużo niezbędnych do codziennej toalety przedmiotów. Nie każdy musi przecież używać tego samego szamponu, a nasze dzieci mają inne potrzeby jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji. Duża ilość szafek pomoże nam to wszystko pomieścić i utrzymać porządek w łazience. Pamiętajmy by część z nich, szczególnie tych przeznaczonych na chemię gospodarczą zawiesić na tyle wysoko, by znalazły się poza zasięgiem najmłodszych. Zadbajmy też o odpowiednią ilość miejsca przy umywalkach – to z nich korzystamy najczęściej, szczególnie rano kiedy spieszymy się najbardziej. Ważne jest zatem by mieć wszystko pod ręką. Zapewnijmy więc szeroki blat przy umywalkach lub podwieszane półeczki w ich zasięgu. Każdy z mieszkańców powinien mieć też wyznaczone indywidualne miejsce na swój ręcznik – nie tylko kąpielowy ale i też ten do rąk. Zróbmy więc miejsce na dostateczną ilość wieszaków lub uchwytów.
Pamiętajmy o najmłodszych
Dla naszych dzieci łazienka to nie tylko miejsce kojarzące się z obowiązkiem mycia zębów, ale również z zabawą. Sprawmy, by przestrzeń ta była dla nich przyjazna i stanowiła pole do harców. Mały kącik z zabawkami przyda się, gdy chcemy je mieć na oku podczas sprzątania lub wywieszania prania. Przyozdobmy ją też ciekawymi plakatami lub zdjęciami ze wspólnych wakacji, na pewno umili to czas spędzony w łazience wszystkim domownikom.