Rodzaje szafek z umywalką. Jaką wybrać?
Zestaw szafka z umywalką to kompleksowe i optymalne rozwiązanie, jeśli chodzi o aranżację domowej łazienki. W jaki sposób dokonać właściwego wyboru i na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniej szafki?
Jaką masz łazienkę?
Szafki stojące z umywalką są powszechnie stosowanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o aranżacje tych pomieszczeń. Wybierając odpowiednie meble łazienkowe, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar pokoju i możliwe odległości między wszystkimi przedmiotami. Na ogół wymiary wpływają na wybór materiałów meblowych, ponieważ właściciele dość przestronnych łazienek mogą sobie pozwolić na zainstalowanie drogiej drewnianej szafki z blatem z litego drewna. W nich prysznice i wanny są odpowiednio oddalone od mebli, a dobry system wentylacji nie pozwala na zatrzymanie wilgoci na powierzchniach. Kompaktowe łazienki o powierzchni 4-6 metrów kwadratowych, w których występuje stała wilgotność i częsty kontakt z wodą oznaczają zakup prostych, ale wysokiej jakości mebli o doskonałych właściwościach hydrofobowych. Kolejną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jeśli wybieramy szafkę, to liczba członków rodziny, ich wiek i zdolności fizyczne. Małemu dziecku lub, przeciwnie, starszej osobie trudno będzie wziąć coś z szafki zawieszonej zbyt wysoko.
Rodzaje szafek
Bardzo wielu użytkowników wybiera wygodne i kompaktowe, często o prostych kształtach, szafki zawieszone na ścianie, które nadają się do umieszczenia w małych łazienkach, ale także w tych bardziej przestronnych. Dyskretna linia przypadnie do gustu tym, którzy stosują się do zwięzłych wnętrz. Ponadto szafka z umywalką pozwala ukryć komunikację (rury wzdłuż ścian, kocioł). Szafki podłogowe są instalowane bezpośrednio na podłodze, bez użycia podpór. Takie meble dobrze kryją syfon, węże i rury umieszczone nisko nad podłogą, a jednocześnie, w skrzynkach lub półkach, mają wszystko, co niezbędne do procedur higienicznych. Meble na nogach są bardziej praktyczne i trwałe, ponieważ podniesione zapewniają swobodny dostęp do usuwania nadmiaru wilgoci i nagromadzonego brudu. Jeśli łazienka w domu jest niewielka, wybierz stojak na nogi jako podstawę pod zlewem, a w bardziej przestronnych pomieszczeniach możesz zainstalować osobne szafki (wysokie lub niskie, wąskie i szerokie), z szufladami lub otwartymi półkami do przechowywania ręczników, butelek i słoików kosmetyków. Z kolei wąskie i wysokie szafki są wygodne, jeśli celem jest umieszczenie wszystkiego na małym obszarze. Dzięki skromnym, na pierwszy rzut oka, wymiarom (może mieć nie więcej niż 30 × 40 cm głębokości) taka szafka jest często wyposażona w wiele półek, szuflad i koszy, więc nie będziesz mieć problemów z tym, jak i gdzie umieścić dużą liczbę akcesoriów do kąpieli.
Jakość materiału
Drewno jako materiał do mebli w łazience to rodzaj klasyki, ale niewielu decyduje się na użycie go w łazience, ponieważ większość gatunków dość aktywnie pochłania wilgoć i traci swój pierwotny wygląd, chociaż nie dotyczy to drewna dębowego i jesionowego. Niektóre bardzo znane firmy używają buku, wiśni i innych twardych gatunków drewna do produkcji mebli łazienkowych, starannie susząc i pokrywając tablicę kilkoma etapami ochronnych warstw podkładów, lakierów, farb, lakierów, wosków i olejów. Kupując meble wykonane z litego drewna, należy wymagać certyfikatu jakości, który należy podać. Powinien on zawierać takie informacje jak: kraj produkcji, kraj dostawy surowców, wykaz materiałów ochronnych i inne przydatne informacje. Najczęściej drewno jest używane tylko na front mebli i do dekoracji, nieco rzadziej na blaty. Pozostałe części są wykonane z płyty MDF. Jednak bez względu na to, jak wysokiej jakości są drewniane meble, należy je jednak instalować w przestronnych (co najmniej 15 m2) łazienkach, w których powietrze stale krąży i występuje umiarkowana wilgotność (nie więcej niż 65-70%). Płyty MDF są bardzo popularne i korzysta z nich wielu wybitnych zagranicznych producentów drogich mebli. Aby chronić je przed wilgocią i lekko uszlachetnić materiał, jest on powlekany VDSP, impregnowany specjalnymi związkami. Meble wykonane z płyty MDF do małych pomieszczeń powinny być traktowane ze szczególną ostrożnością. Najpierw na płytki nakłada się kilka warstw podkładu poliuretanowego, a następnie - błyszczące emalie (w celu ochrony przed wilgocią, zadrapaniami i wgnieceniami). Ostatecznie są one suszone promieniami ultrafioletowymi, dzięki czemu powierzchnie są idealnie równe. Wartym polecenia są szafki producenta Oristo modele Sun, Wave oraz Montebianco.