Perlator – co warto o nim wiedzieć?
Perlator jest świetnym rozwiązaniem, gdy mamy na uwadze troskę o środowisko lub domowy budżet. Kiedyś używany głownie w większych ośrodkach, takich jak hotele, teraz coraz chętniej instalowany również w mieszkaniach i domach. Co warto wiedzieć, zanim zaopatrzymy się w ten przydatny przyrząd?
Korzyści płynące z perlatora
Zadaniem perlatora jest zredukowanie zużycia bieżącej wody w gospodarstwie domowym, a co za tym idzie zmniejszenie rachunków nie tylko za wodę, ale również za jej podgrzanie oraz odprowadzanie ścieków. Przy podejmowaniu decyzji nt. montażu perlatora, warto również spojrzeć na problem z szerszej perspektywy. Pogłębiający się światowy deficyt wody powinien zmusić każdego z nas do refleksji na temat nadmiernego zużywania zasobów naturalnych. Perlator sprawdzi się szczególne w domu, w którym mieszkają małe dzieci, bo to one najczęściej mają problem z racjonalnym gospodarowaniem wodą. Faktem jest jednak, że nawet w najbardziej oszczędnym gospodarstwie domowym perlator znacząco wpłynie na wydatki związane z jej zużyciem.
Jak działa perlator?
Perlator, lub inaczej napowietrzacz, jest niewielkim urządzeniem montowanym na końcówce baterii. Różnią się od siebie nieznacznie wyglądem i sposobem montażu w zależności od przeznaczenia – perlator może być bowiem montowany na bateriach kuchennych, umywalkowych, prysznicowych i wannowych. Zaopatrzony jest w małe sitko, którego zadaniem jest napowietrzanie wody. Powietrze, które wraz z wodą wydostaje się z kranu sprawia, że przypływ wody staje się nawet o 60% mniejszy, dając przy tym wrażenie większego niż przedtem strumienia wody.
Gdzie warto zainstalować perlator
Perlator należy zainstalować przede wszystkim w łazienkowych bateriach umywalkowych. To właśnie tam nieuzasadnione zużycie wody jest największe. Woda marnowana jest bowiem przede wszystkim podczas mycia rąk, zębów czy golenia się. Duży udział mają w tym procederze nasze pociechy, które trudno w tej kwestii upilnować. Montowanie perlatora można sobie za to odpuścić w baterii wannowej, gdyż napełnienie wanny może trwać zbyt długo i prowadzić m.in. do nadmiernego wychładzania się wody.
Jaki rodzaj perlatora wybrać?
Perlatory, w zależności od ich budowy, w różnym stopniu zmniejszają przepływ wody na minutę. Najbardziej wydajne z nich mogą zmniejszyć zużycie wody nawet o 60%. Nie wszędzie jednak takie rozwiązanie będzie miało zastosowanie. W bateriach kuchennych zbyt mały strumień wody może sprawić, że opłukiwanie naczyń lub napełnianie garnków może stać się uciążliwe. Tego rodzaju perlator warto natomiast zainstalować w bateriach umywalkowych.
Zainstalowanie perlatora sprawi, że strumień wody stanie się szerszy. Przed zakupem warto poradzić się specjalisty, by nie zakupić urządzenia, które po montażu nad niewielkim zlewem lub umywalką zacznie rozpryskiwać wodę na boki.
Perlatory różnią się również między sobą ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W ofercie producentów znajdziemy perlatory wykonane z metalu, ale też plastikowe lub silikonowe. Jeżeli w naszych kranach płynie twarda woda, nie warto inwestować z perlator metalowy, gdyż oczka sitka mogą bardzo szybko zostać zabite przez gromadzący się osad kamienny. W takim wypadku doskonale sprawdzi się łatwy w czyszczeniu perlator silikonowy.
W ofercie można również rozróżnić urządzenia z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym. Decydowanie ładniej prezentują się te, których gwint chowa się do środka, natomiast posiadacze starszych baterii mogą być zmuszeni do zainstalowania tych drugich.
Zadbaj o jakość
Perlatory, mimo dużej rozpiętości cenowej, nie są wydatkiem, który mocno nadwyręży domowy budżet. Nie warto oszczędzać na tanich chińskich wyrobach, a zaopatrzyć się w droższy egzemplarz, którego koszty zwrócą się zaskakująco szybko. Jeśli to możliwe, zakup perlator od producenta baterii, które zainstalowane masz w domu. Zagwarantuje to bowiem łatwiejszy montaż i dopasowanie. Perlator jest świetnym rozwiązaniem dla każdego domu, którego korzyści zaskoczą każdego. Polecić można baterie z perlatorem marki Omnires z serii Parma, Murray lub Y oraz marki Kohlman Experience lub Proxima.