Jaką baterie wybrać do wanny wolnostojącej ?
Wanna wolnostojąca stanowi niezwykle elegancki i nietuzinkowy element łazienki. Jej montaż sprawdzi się przede wszystkim w dużych łazienkach, gdzie może stanowić centralny element wystroju, zmieniając łazienkę w salon kąpielowy. By dopełnić całość jej obrazu, niezwykle ważna będzie bateria, którą przy niej zamontujemy. Jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Wanny wolnostojące stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie ich wybór oraz wybór baterii do nich przystosowanych jest naprawdę wielki. Rodzaj baterii jaki wybierzemy zależy zatem nie od ich dostępności, a od zasobności naszego portfela.
Rodzaje baterii – stojące, podtynkowe, wielootworowe
Wanna wolnostojąca stanowi przeważnie centralny punkt łazienki. Do tak usytuowanych wanien najlepiej nada się bateria wolnostojąca, która podkreśli wygląd wanny. Jej plusem, w porównaniu z innymi modelami, będzie możliwość zainstalowania jej w dowolnym punkcie w łazience. Dodatkowym jej atutem, jest jej stabilność, którą zapewnia montaż w podłodze. Wybierając baterię warto wybrać tego samego producenta, od którego zakupiliśmy wannę, gdyż zapewni nam to spójność całej aranżacji. Pamiętajmy jednak, że decydując się na takie rozwiązanie, już na etapie planowania instalacji wodnokanalizacyjnej, należy uwzględnić odpowiednie doprowadzenie do baterii. Jej lokalizację zatem musimy mieć zaplanowaną już na wczesnym etapie projektu łazienki.
Mimo, że rzadsze w użyciu, baterie wolnostojące nie tracą na swojej funkcji. Wyposażone są one w takie same rozwiązania jak tradycyjne baterie. Do wyboru mamy baterie jedno- i dwuuchwytowe. Pierwsze charakteryzują się jednym uchwytem, którym ustawimy zarówno temperaturę jak i natężenie przepływu wody. Bateria dwuuchwytowa posiada natomiast dwa kurki – osobny do ciepłej i do zimnej wody. Dużym powodzeniem cieszą się również baterie z termostatem, które zwiększą komfort użytkowania, eliminując konieczność ustawiania odpowiedniej temperatury wody przy każdej kąpieli. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w domu, w którym mieszkają dzieci. W bateriach wolnostojących z powodzeniem możemy również zainstalować napowietrzacz. Obecne modelu są także wyposażone w system eliminujący osadzanie się kamienia.
Innym rozwiązaniem jest zamontowanie baterii podtynkowej, w której większa część armatury jest schowana. Dobre rozwiązanie dla zwolenników minimalistycznych wnętrz, ale znajdzie zastosowanie jedynie w wannach usytuowanych przy ścianach, co przy wannach wolnostojących jest układem raczej rzadkim.
Trzecią opcją jest zamontowanie baterii wielootworowej montowanej w brzegu wanny. W celu jej montażu, w wannie wycina się kilka otworów (od trzech do pięciu), w których montuje się wylewkę, baterię prysznicową i pokrętła do nastawy wody. Całość połączona jest z instalacją wodną za pomocą wężyków. Uważajmy jednak, gdyż wraz z podjęciem decyzji związanej z wycięciem niezbędnych otworów, prawdopodobnie stracimy gwarancję od producenta. Decydując się na takie rozwiązanie, dobierzmy wannę z odpowiednio szerokim brzegiem, w której możliwe będzie wycięcie niezbędnych otworów.
Materiał i styl
Najczęstszym materiałem używanym do wykonania baterii do wanien wolnostojących jest mosiądz pokrywany warstwą chromu. Baterie dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i kształtach, więc sprawią, że na pewno dobierzemy coś pasującego stylem do naszej łazienki. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się baterie białe lub czarne, które wzbogacić możemy o szklane elementy. Tutaj zastosowanie będą miały modele o geometrycznych kształtach. Łazienki w stylu retro i glamour będą wyglądały oszałamiająco w bateriami w kolorze złota i mosiądzu. W ich przypadku możemy pokusić się o bardziej wyrafinowane kształty.
Warto przy okazji zapoznać się ofertą baterii wannowych marki Omnires seria Y lub Parma oraz Kohlman kolekcja Experience.